user_mobilelogo

Finał obchodów dni patrona Publicznego Gimnazjum w Kołbieli, Oskara Kolberga, uświetniła inscenizacja „Wesela Kołbielskiego” według scenariusza polonistki Anety Bartnickiej, a opartego na dawnych zwyczajach i obrzędach weselnych regionu kołbielskiego.

16 sierpnia w Sępochowie zakończyły się warsztaty „Lato na wsi”. W wiejskiej świetlicy dzieci, uczestnicy dwutygodniowych zajęć plastycznych, zorganizowały wystawę swoich prac, na którą zaprosiły rodziców, władze gminy i panią Anetę Bartnicką, dzięki której te warsztaty doszły do skutku

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Sufczyn i Okolic w porozumieniu z Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki po raz czwarty organizuje na terenie gminy Kołbiel akcję „Lato na wsi”

Już po raz kolejny mieszkańcy Kątów, niewielkiej wsi w gminie Kołbiel, byli gospodarzami festynu o zasięgu powiatowym. 9 sierpnia bawiło się w Kątach kilka tysięcy osób, bo atrakcji nie brakowało. 

W gminie Kołbiel od sześciu lat organizowana jest Liga Wiosek i przypada na okres wakacji, ale losowania odbywają się już wiosną. Wymyślili ją młodzi ludzie z terenu gminy. 

Ekipa rozgłośni "Radia dla Ciebie" zainstalowała się 6 grudnia w kołbielskim gimnazjum. Przyjechała zarejestrować debatę uczniów z Kołbieli i pobliskiej Siennicy na temat "Nasza mała Ojczyzna znad Świdra". 

Finalistki Miss Ziemi Otwockiej zaczęły poznawać powiat. 31 marca odwiedziły pracownię wycinankarską, prowadzoną przez Małgorzatę Belkiewicz przy szkole podstawowej w Kołbieli.

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Sufczyn i okolic, przy współpracy z Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki już po raz drugi organizują akcję „Lato na wsi”. W te wakacje już nie tylko w Sufczynie, ale także w Karpiskach i Sępochowie.

Nakładem Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Sufczyn i Okolic a sfinansowana ze środków samorządu województwa mazowieckiego, ukazała się książka Anety Bartnickiej „Skarby Mazowsza - Folklor Kołbielski”. 

Drapieżny pazur II wojny światowej dotknął również niewielką wieś Sufczyn. 28 lipca 1944 roku niemieckie samoloty zrzuciły na domy kilka bomb, w wyniku czego zginęło dziesięciu mieszkańców.

Sufczyn, niewielka wieś gminy Kołbiel, ma od niedawna swoją stronę internetową.

Dzieci i młodzież z Sufczyna, która z różnych powodów nie wyjechała na wakacje, nie nudzi się. Od 15 lipca do 27 sierpnia ma możliwość tworzyć i obcować ze sztuką w miejscowej świetlicy. 

Mieszkańcy Sufczyna w gminie Kołbiel na zebraniu wiejskim w październiku uradzili, że utworzą stowarzyszenie, które zajmie się rozwojem ich miejscowości.

Stowarzyszenie Kultury Mazowsza, bardzo prężnie działające na terenie naszego powiatu, sprawiło wspaniały prezent „pod choinkę” dla gimnazjalistów z Kołbieli.